Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz
46
BLOG

Powódź

Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz Polityka Obserwuj notkę 2

 

Reklama
  Nikomu, chyba, nie trzeba tłumaczyć, jak ogromną tragedią jest powódź. Tragedią tysięcy indywidualnych tragedii. Nikomu, chyba, nie trzeba tłumaczyć w jakim stanie znajduje się nasze państwo i jego infrastruktura. Drogi, linie kolejowe i energetyczne, mosty i wreszcie wały przeciwpowodziowe czy zbiorniki retencyjne.

  Każda kolejna ekipa władzy chętnie przypomina, że winne są te poprzednie ekipy. Każda kolejna ekipa rządowa coś tam zrobi w tej materii, co i tak nie wystarczy, by zabezpieczenie przed powodzią było bliższe optymalnemu.

  A potem, gdy natura sprowadza na nas powódź, można się też jeszcze skompromitować, jak 13 lat temu ówczesny premier Cimoszewicz.

  Ubezpieczenie od następstw powodzi nie zdejmie z osób, których powódź dotyka ich osobistej tragedii. Będąc premierem w dniach powodzi można więc próbować unikać dobrych rad. Państwo musi pomagać, a nie filozofować ustami swych najwyższych przedstawicieli. Czy premierowi Tuskowi się to udaje, niech rozstrzygną sami powodzianie.

Reklama
  Szkoda, że sypiemy wały przeciwpowodziowe dopiero wtedy, gdy woda wlewa się już na ulice. Szkoda, że dopiero wtedy przypominamy sobie po raz kolejny, że nasze służby są niedofinansowane, nasze możliwości ograniczone, a potrzeby ogromne. Szkoda, że ciągle i od nowa powtarzamy, jak zaklęcie, że brak nam środków, finansów, możliwości. Szkoda, że codziennością naszą w czasach bez kataklizmów nie jest inicjatywa, zaradność, gospodarność. Szkoda, że nie jest w zdecydowanie większym stopniu.

  Czy kolejna powódź nasz czegoś nauczy?

  Sądząc po wszystkich uprzednich, obawiam się, że... niestety nie.

  Mistrz Jan Kochanowski pisał przecież już prawie pięć wieków temu:

"nową przypowieść Polak sobie kupi,
że i przed szkodą, i po szkodzie głupi".

Grzegorz Ziętkiewicz Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka