Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz
212
BLOG

Berliński Mur 22 lata później

Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

  Listopad to miesiąc, w którym nasi zachodni sąsiedzi wspominają czas upadku Berlińskiego Muru. Już jutro, 9-ego listopada obchodzona będzie 22-a rocznica tamtych wydarzeń.

  Wśród naocznych świadków tamtych dni jest także wielu Polaków, w tym i Poznaniaków.

  W listopadzie 1989 Polska była już trochę mniej komunistyczna, niż ówczesna NRD. Był to czas początków rządu Tadeusza Mazowieckiego. I przypadek sprawił, że w dniu upadku berlińskiego muru w Warszawie przebywał z oficjalną wizytą ówczesny kanclerz RFN, Helmut Kohl.

  Inny przypadek sprawił, iż w tym samym czasie dziennikarz, poeta i ówczesny działacz opozycji demokratycznej, Lech Dymarski właśnie tego dnia przyjechał do Berlina, gdzie w zachodniej części miasta kontaktował się wówczas z osobami wspierającymi polską opozycję.

  W listopadzie roku 1989 i ja byłem w Berlinie Zachodnim.

Od kilku lat mieszkałem tam już na emigracji, pracując jako berliński korespondent dla ówczesnej Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

  Dwa lata temu, z okazji 20. rocznicy upadku „Muru Berlińskiego” Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w listopadzie i w grudniu 2009 na poznańskim Starym Rynku przed Odwachem prezentowało wystawę plenerową fotografii Lecha Dymarskiego pt. „Die Mauer ist kaputt!”. Jej tytuł w wolnym tłumaczeniu na język polski oddać można po prostu, jako... "mur się... popsuł".

  Ta wystawa i dzisiaj jest dostępna na stronie internetowej muzeum.

  Dzisiaj żyjemy w zjednoczonej Europie, jesteśmy w NATO, w Unii Europejskiej, a zjednoczone Niemcy to jeden z naszych najlepszych partnerów gospodarczych i politycznych przyjaciół. Wielkopolska i Poznań są tego doskonałym przykładem.

  W rozmowie z Lechem Dymarskim, dzisiaj  Przewodniczącym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu powracamy do tamtych wydarzeń.

  Zapraszam do głośnika.

Grzegorz Ziętkiewicz Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura